ANRAV е проект, с който изключително много се гордеем, но и който е много голяма отговорност. Защото отчитайки средата в България – добра или лоша, изпълняваме иновационен проект в тежката индустрия. Да го наречем нашия път към декарбонизацията в циментовата индустрия. Това каза Константин Божинов, Ръководител на проект ANRAV на компанията “Хайделберг Матириълс Девня” по време на дискусията в панела “Декарбонизация на индустриите, зелените вериги на доставки и кръговата икономика – предизвикателства и възможности” в рамките на най-мащабния и успешен форум за зелена трансформация – “Green Transition Forum 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа (ЦИЕ)”. За четвърта поредна година форумът беше организиран от Dir.bg и 3Е News. 

Божинов представи проекта ANRAV на завода в Девня на българското подразделение на “Хайделберг Матириълс” за улавяне на въглероден диоксид в региона на Югоизточна Европа, за когото дружеството е получило финансова подкрепа от Фонда за иновации на ЕС през 2023 година.

Циментовата индустрия е отговорна за 8-9% от глобалните въглеродни емисии. В същото време циментът е вторият най-използван продукт след водата. Това ни поставя в много отговорната и сложна позиция да преразгледаме своите приоритети и да поемем по пътя на декарбонизацията, независимо от това дали днешният бизнес модел го позволява. Защото ние сме социално отговорна компания и трябва да вървим в тази посока, категоричен е Константин Божинов.

Какво трябва да се направи?

Първата и най-лесно постижима цел е преминаване от традиционни фосилни горива към алтернативни такива. Повечето циментови заводи, както и нашият в Девня, към днешна дата имат изключително висока заместимост, и нашата група Хайделберг Матириълс е един от лидерите в това отношение, отбеляза Божинов.

Втората цел (етап) е замяната на традиционните суровини с алтернативни – говорим за специфики, които изискват географска разположеност и наличие на суровинна база, която да бъде заместена.

За да постигнем пълна декарбонизация на нашия краен продукт, не можем да минем без улавянето на въглеродни емисии. Затова преди 3 години започнахме да разработваме проекта ANRAV, който да ни позволи да бъдем първият въглеродно неутрален циментов завод в Източна Европа, изтъкна Божинов.

“Хайделберг Матириълс” е от пионерите в улавянето на въглеродни емисии. Тази година ще завърши строежа и ще бъде въведена в експлоатация инсталация за улавяне на въглероден диоксид в циментовият завод, намиращ се в Норвегия, пускайки на пазара първият въглеродно неутрален цимент в Европа.  

За проекта ANRAV

През 2023 г. Европейската комисия избра да финансира грант, за иновация в сектора, която разработваме в България – проектът ANRAV CCUS, инсталация за улавяне на въглероден диоксид и последващото транспортиране и съхранение. Поставената цел е да уловим не по-малко от 70% от въглеродните емисии от нашия циментов завод в Девня, като ще се стремим  да достигнем нива около 90%, а защо не и повече, подчерта Божинов.

Божинов добави, че България е избрана като пилотна страна, в която да бъде изпълнен този проект: Използваната технология в проекта е пилотна за целия свят в индустриален мащаб. За прилагането й компанията трябваше да построи и пусне в експлоатация преди месец голяма пилотна инсталация ANRAV.beta (“производствен пилот”), която ще позволи да верифицираме иновацията. Нашата страна и нашият проект успяха да победят над 190 други проекта в Европа. Това ни прави първата компания в Източна Европа, която получава сериозно финансиране по Фонда за иновации, подчерта Божинов. Той изрази надежда за силна подкрепа и от страна на държавата.

Константин Божинов открои три аспекта на тази подкрепа: 

  • Подкрепа в посока адаптация на законодателна база която да ускори пътят и процесите към декарбонизация; 

  • Подкрепа в развитието и въвеждането в експлоатация на иновации в България; 

  • Подкрепа за привличане на ключови инвестиции в тежката индустрия с цел намаляване на въглеродния отпечатък. Това ще позволи на индустриалните компании да постигнат амбициозните цели заложени в Зелената сделка. Без такава подкрепа ще е почти невъзможно да реализираме проекта ANRAV, смята неговият ръководител. 

Линк до видео от неговото изявление по време на Форума и публикация на новината в Business.dir.bg: Константин Божинов, проект ANRAV: Нашият път към декарбонизация на циментовата индустрия | Бизнес.dir.bg